Riddarholmskyrkan

Jedna z mniejszych wysp sztokholmskiego archipelagu; często na siłę zaliczana do głównej części Gamla Stan (Starego Miasta). Oddzielona od reszty miasta jeziorem Mälaren i mostem Centralbron, stanowi dla Szwedów miejsce historycznego panteonu narodowego.

Co: Riddarholmskyrkan (Kościół na Riddarholmen)
Gdzie: … no Riddarholmen.
Jak: za darmo z holu, 50 koron za wstęp i mruganie, bo nic innego tam robić nie można.
Czy warto: tak średnio. Zwiedzenie kościoła nie zajmie Wam dłużej niż 15 minut. A 50 koron piechotą nie chodzi. Więcej info na oficjalnej stronie internetowej.


W założonym na miejscu czternastowiecznego Gråbrödrakyrkan luterańskim kościele Riddarholmskyrkan spoczywa obecnie piętnastu szwedzkich monarchów – począwszy od Gustawa II Adolfa (zm. 1632r.), skończywszy na Gustawie V (zm. 1950r.). Jedynym wyjątkiem jest królowa Krystyna, córka „Lwa Północy” Gustawa II Adolfa, która zmieniła wiarę z luterańskiej na katolicką i wkrótce potem została zmuszona do zamieszkania w Rzymie. Późniejsi członkowie rodziny królewskiej, w tym m.in. Gustaw VI Adolf, pochowani są przy Hagaparken w podsztokholmskiej gminie Solna. Według niepotwierdzonej tradycji, w podziemiach kościoła pochowani są również władcy średniowieczni, w tym fundator kościoła Magnus Ladulås i Karl Knutsson. Teoria ta została obalona w roku 2011, kiedy po otwarciu grobu Ladulåsa stwierdzono, iż szczątki nie należą do średniowiecznego władcy.

W Riddarholmskyrkan znajdują się trzy kaplice, każda poświęcona innej dynastii: Gustavianska, Karolinska, oraz Bernadotteska. Trumny znajdują się w niedostępnych dla zwiedzających podziemiach; w samym kościele zobaczyć można jednak szczegółowo rzeźbione nagrobki. Za odpowiednią opłatą, oczywiście. Jeśli chcecie zwiedzić wnętrze kościoła, najpierw dobrze się zastanówcie czy warto wydawać te 50 koron – wejście do holu, z którego widać zasadniczo cały kościół jest bezpłatne. Jeśli jesteście jednak miłośnikami historii i architektury, kupno biletu może być dobrym pomysłem; jak na kościół wyznania luterańskiego, Riddarholmskyrkan jest urządzona bardzo bogato. Z tego też powodu od wielu lat (1807r.) nie stanowi już miejsca ogólnodostępnych nabożeństw codziennych.  Na ścianach od roku 1784 wiszą herby rycerzy odznaczonych Orderem Królewskim Serafinów (Kungliga Serafimerorden), czyli najwyższym orderem nadawanym przez dynastię królewską.

image3

Kościół jest otwarty dla zwiedzających dość krótko, bo od godziny 10 do 17 w sezonie letnim, oraz od 10 do 16 – w jesiennym. Riddarsholmkyrkan jest niedostępny od grudnia do 30 kwietnia. W wybrane weekendy wakacyjne można wybrać się do kościoła na koncert muzyki gregoriańskiej. W sprzedaży dostępne są bilety gwarantujące wstęp do Kungliga Slottet, Tre Kronor i Riddarholmskyrkan w jednym, po odrobinie niższej cenie niż bilety osobne.

Wieża kościoła jest jednym z najbardziej ikonicznych elementów sztokholmskiej panoramy. Widoczna jest doskonale dosłownie z każdego miejsca w centrum, jak i również z głównej drogi wjazdowej do miasta od południowego-zachodu (E20). Na pierwszy rzut oka nie pasuje ona do reszty ceglanej bryły budynku – i ten pierwszy rzut oka byłby bardzo trafny. Pierwotna wieża, niższa od obecnej, spaliła się 28 lipca 1835 roku i została wkrótce potem zastąpiona starannie wyrzeźbioną, neogotycką, żeliwną wieżą, która mierzy ponad 85 metrów i jest jednym z najwyższych punktów w centralnym Sztokholmie.

Riddarholmsbranden_1835.jpg

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s