Szwedzki to piękny język. Nie żartuję. Jest bardzo logiczny, a w tym samym czasie również kuriozalny, dziwny i bezsensowny, dowodem czego mogą być wybrane przeze mnie przykłady zamieszczone poniżej!

1. Ett smultronställe

Wielu z Was może kojarzyć słowo „ett smultronställe” z twórczości kultowego (i swoją drogą bardzo przeze mnie szanowanego) szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Czy wiecie jednak dokładnie co oznacza to słowo?

W sensie dosłownym, „ett smultronställe” to po prostu… miejsce rośnięcia poziomek. Tak też został przetłumaczony na polski tytuł filmu Bergmana („Tam, gdzie rosną poziomki”, 1957). Jest to bardzo logiczne, aczkolwiek o wiele bardziej spopularyzowane zostało znaczenie przenośne tego słowa: ett smultronställe jako miejsce przemyśleń, ciszy i spokoju, w którym czujemy się komfortowo i możemy być po prostu sobą. Najczęściej jest to właśnie miejsce na łonie natury, co łączy się z pierwotnym znaczeniem tego słowa.
Domyślnie każdy z nas posiada swoje „smultronstället”, które inspiruje do głębszych przemyśleń – albo do ich przeciwieństwa: całkowitego resetu umysłu, odpoczynku.
A jeśli takowego jeszcze nie macie – być może warto je znaleźć?

2. inte för allt smör i Småland

Poszukując pomysłów natknąłem się na całkiem zabawny idiom w języku szwedzkim: „inte för allt smör i Småland” co oznacza tyle co polskie „za żadne skarby świata”. Z tym, że w wersji szwedzkiej funkcję skarbów świata pełni… masło.

Jest to stosunkowo nowe powiedzenie, bo wynikające z sytuacji z połowy roku 2011, kiedy to w sklepach zabrakło na półkach właśnie masła (smör). Przyczyna tego kuriozalnego deficytu nie została jednoznacznie określona – złożyło się na nią wiele decyzji przedsiębiorstw i problemów losowych. Wkrótce masło wróciło do sklepów, a idiom pozostał w języku.
Problem nie dotyczy jednak jedynie Szwecji – na przestrzeni wieków borykała się z nim również Norwegia; w takich momentach przyjazne stosunki z rolniczą Danią okazują się być bardzo ważne.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s